"Благовіщення" на київській терасі. Історія картини Олександра Мурашка

Oleksandr_Murashko_-_Annunciation_-_1907-08
Олександр Мурашко. Благовіщення (Тераса), 1907—1908 рік Зберігається у Національному художньому музеї України
Go to next

15:57, 24 березня 2023

Go to next

В історії українського мистецтва не так багато випадків, щоб художник починав працювати над одним сюжетом, а завершив його із іншими підтекстами, що вплинули на розуміння зображеного. Ще менше, а точніше — він один і є, коли побутова замальовка набула символічного змісту майже незалежно від волі митця.

"Благовіщення" – єдина робота Олександра Мурашка, присвячена релігійному сюжету. Одну з найважливіших євангельських подій митець зобразив нетипово для іконографічних зразків. Замальовки до картини він назвав "Тераса", вже у них Марія вклякла на колінах перед вишиванням, з її  плеча спустилася полотняна сорочка. А вісник небес архангел Гавриїл немає ані крил, ані німба, і форми його тіла більше схожі на жіночі.

500.jpg

Діана Клочко

мистецтвознавиця, лекторка

Олександр Мурашко

Олександр Мурашко. 1909 рік. Фото Миколи Петрова. Колекція родини Понамарчуків (Київ)

Фото: надала Дар'я Добріян

Не зважаючи на те, що Олександр Мурашко починав навчання живопису в іконописній майстерніу Чернігові вітчима, ані ікон, ані полотен на сюжети зі Святого письма він не писав. Хоч добре знав, як створювали картини такого змісту французькі символісти і британські прерафаеліти, спілкувався у Києві з художниками, які професійно осучаснювали релігійний живопис, зокрема у розписах Володимирського собору. Втім роботи над такими сценами уникав. 

Перші замальовки "Тераси" зроблені 1907 року, за усіма ознаками належать до побутового жанру. Хоч деякі дослідники вбачають у живописному ескізі натяки на золотисті німби двох героїнь, художнику аж ніяк не йшлося про містику. Етюд, написаний широкими мазками, фіксує враження від літнього вітряного дня, коли одна жінка у легкій сорочці переходить поріг дачної веранди, прямуючи до іншої, яка сидить на колінах, підперши голову. Її фігура знаходиться ближче до глядача, у правому нижньому кутку, світлий контур уміщено на темному килимку перед пюпітром. У лівому верхньому куті динамічно розлітаються дві фіранки прочинених дверей, причому одна опиняється за плечима жінки, а друга огортає її, увиразнюючи абрис фігури — це найдинамічніша частина композиції. Зображення квітів навколо фігури прописані широкими мазками, чому неможливо зрозуміти, чи жінка тримає щось в руці, чи за спиною у неї буяє сад. Зображення обох облич — кілька точних мазків, без жодної деталізації.

170131977_10157953679648144_1442112523789777272_n-1

Ескіз до картини "Благовіщення", НХМУ

Композиційна схема і ескізу, і полотна віддалено нагадують знамениту картину "Не чекали" Іллі Рєпіна, створену у 1884—1888 роках, яку Мурашко не міг не знати, навчаючись у його майстерні в Академії художеству Петербурзі. Прикметно, що у першому варіанті рєпінського полотна додому із заслання поверталась жінка, а не чоловік.

В остаточній версії полотна Мурашка, яке ми знаємо як "Благовіщення", метаморфоза також відбулась. Щоправда, архангели статі не мають, та мить несподіваного приходу перетворилась на момент символічного переходу, а стан обох героїнь перетворився на щось неподібне і на полотно вчителя, і від власного задуму.

Сенсовий центр композиції змістився на чітко прописаний, упізнаваний силует білої лілеї, яку проносить через напнуті від повіву вітру фіранки чорноволосий юнак із темними колами навколо очей. В іконографії архангела Гавриїла можуть зображати у білому хітоні: варто згадати у цьому контексті найдавніше мозаїчне зображення ХІ століття на лівому стовпі біля вівтаря Софії Київської, Олександр Мурашко його знав.

5.-Blah.-Havryil-2-768x1382

Архангел Гавриїл і Марія з "Благовіщення". Мозаїка ХІ століття, Софійський собор, Київ

Фото: newlib.org.ua

Гавриїла і у східній, і у західній традиціях зображали золотокосим, світлоносним. Навіть у скандальній картині Данте Габріеля Россетті Ecce Ancilla Domini 1850 року, що викликала хвилю критики, Гавриїл і Богородиця були рудоволосими і з чітко означеними німбами. Художник, ймовірно, бачив у Мюнхені, де вчився 1903-1904 року, зображення архангела Михаїла, відоме як "Страж раю", створене 1889 року Францем фон Штуком, можливо, знав і темноволосого "Янгола з кадилом і свічкою" Михайла Врубеля, створеного 1887 року.

image008_5

Данте Габрієль Россетті "Благовіщення", 1850 рік. Тейт, Лондон

Фото: jyvopys.com

Олександр Мурашко йде ще далі: відмовляється і від німбів, і від крил небесного посланця. Він настільки майстерно витворює контраст блакитного і ясно-жовтого, що створює ілюзію золотистих крил за його спиною, а сильний рефлекс золотистого сяяння на підлозі тераси, ніби підводить погляд глядачів до фігури молодої жінки. Художник спускає загальний рух зверху вниз — ліва фігура вертикально левітує між фіранками, права стоїть на колінах.

Придивімося до тієї, яку впевнено асоціюємо з Марією. Тут також немає відповідності з іконографічними схемами: хоч Богородицю зображали колінкуючою, але завжди — перед розкритою книгою, у якій традиційно бачили Біблію. Перед цією дівчиною лежать ножиці, на ослінчику стоїть розкрита коробка зі жмутками яскравих ниток і букетик червоних квітів у склянці, а рукою вона торкається вишивки, де вгадуються силуети білих лілій. Уся права частина картини прописана набагато реалістичніше, навіть нервовіше, тут більше промовистих деталей, аж до нерівного краю домотканого килимка, складеного вдвічі, й горщиків, у яких ростуть яскраві квіти (можливо, герань). І портретні риси дівчини, і напівзаплетені русі коси, і сорочка, що сповзла з плеча, оголивши його, і навіть напіввідкритий рот — все це мало нагадує іконографічну Марію, яка у традиційному живописі мовчить, зустрічаючи архангела. Мурашко показує, що дівчина не бачить і не чує того, хто у неї за спиною — вона чимось схвильована у вишиванні, на що натякають і ножиці, і пасма ниток біля них. Можливо, намірилась знищити якийсь фрагмент композиції або додати інших барв.

Розглядаючи сценографію моменту, припустимо наступне: ранковий переляк світлокосої дівчини, яка підхопилась з ліжка, побігла на веранду, опустилась на коліна перед вишивкою, стривожена якоюсь думкою. І у цей момент через поріг, завішений фіранками, у пориві вітру, пропускаючи потік сонячних променів знадвору,  чорноволосий молодик приносить їй квітку. Можливо, щоб показати, що можна виправити у вишиванні?

"Блага вість" у такій інтерпретації є історією про споглядання природної краси. Літньої, адже лілеї квітнуть в українських садках у червні, а не навесні, як біблійні, яскраві за кольором лілієцвіти Іудеї. Мурашко не був таким знавцем квітів, як Георгій Нарбут чи Михайло Жук, та й полотно створював до знайомства та співпраці з ними в Українській академії мистецтва. Однак впровдовж усієї своєї творчості він любив зображати і квіти, і квітникарок, і вишивальниць, отже, про складнощі зображення квітів і чув, і думав чимало, зокрема й у роки створення цього полотна.

Сучасні українці бачать в акцентованому поєднанні блакитного і жовтого (зокрема, і у зображенні лілеї) натяк на символізацію притаманних українській політичній нації кольорів. Навряд чи Мурашкові йшлося про "українізацію" сюжету, надзвичайно популярного і у народному сакральному мистецтві наших земель. Геній широкого, артистичного мазка, ефектів рухомого сонячного світла, ставив собі завдання подвійного трактування видимого у пластиці живопису, створення оптичної ілюзорності. Янголи безтілесні, не мають ані статі, ані тіней, та Мурашкові потрібна була домінантна "точка" під босою рожевуватою стопою, що рухається, і він впевнено ставить брунатну риску. Йому важливо сконцентрувати увагу на обличчі дівчини — і він увиразнює світлим мазком квадратний виріз у дерев’яних перилах тераси. І весь правий верхній куток максимально хаотизує, створюючи враження шуму від вітів дерев, які розбурхує вітер, буквально розмазуючи контури гілок і листя. На відміну від зображення лілеї.

Картина Мурашка є тією межею, що відділяє однозначне трактування сюжету або до сакрального, або до побутового жанрів, він так артистично їх накладає, змішує, міксує, що і сьогодні складно сказати, що ми спостерігаємо: літню сцену на підкиївській веранді дачі початку ХХ століття чи позачасовий момент проникнення божественного в людське.

Схожі матеріали

Matejko_Khmelnytsky_with_Tugay_Bey

Ян Матейко "Богдан Хмельницький з Тугай-беєм під Львовом"

600х400.jpg

Драма розкошів і швидкоплинності Катерини Білокур

1200+.jpg

Найдавніша західноукраїнська ікона

Unia_Lubelska.jpg

Ян Матейко "Люблінська унія"

ivan-konstantinovich-ajvazovskij-pozhar-moskvy-v-1812-goda-1851-god (1)

Про одну з московських пожеж

Сосна. Триптих. 1925-1941 рр. Іван Труш

Самітна сосна самотнього Труша

600 весілля.jpg

Іван Соколов "Весілля на Україні"

d0bfd0b0d181d185d0b0d0bbd18cd0bdd0b0-d0b7d0b0d183d182d180d0b5d0bdd18f-d0b2-d0bcd0b0d0bbd0bed180d0bed181_d197-d0bcd0b8d0bad0bed0bbd0b0.jpg

Микола Пимоненко "Ранок Христового Воскресіння"

IMG_6622_new-new

Найеротичніша алегорія залізниці