Будівля, що започаткувала український модерн

Музей загальний вид (фото А. Арояна) (1)
Будинок Полтавського губернського земства Фото: Артура Арояна

17:04, 29 січня 2024

Go to next

Будинок Полтавського земства міг виглядати цілком інакше. Вже був розроблений проєкт у стилі французького неоренесансу — красивий, але цілком стандартний для свого часу. Вплинули втручання громадськості та смілива пропозиція Василя Кричевського. Так постав будинок, що дотепер є окрасою міста й ознаменував початок нового мистецького напрямку в архітектурі. 

ароян

Артур Ароян

кандидат архітектури, член ГО "Save Poltava"

cekbvf

Оксана Сулима

завідувачка сектору науково-дослідного відділу фондів Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського

Колотнеча за проєкт 

Перше приміщення Полтавського губернського земства звели 1874 року. Проєкт у стилі італійського неоренесансу розробив харківський архітектор Федір Ниценко. Невелика будівля дуже скоро перестала задовольняти потреби відомства. 1895-го журнал "Зодчий" розмістив проєкт цивільного інженера Олександра Максимова. Той пропонував спорудити для земства велику неокласичну будівлю, але проєкт не втілили. 1901 року земський архітектор Олександр Ширшов представив своє бачення цієї споруди у стилі французького неоренесансу. Представники земства попросили автора допрацювати проєкт, щоб зменшити вартість спорудження. Пізніше, попри протест Ширшова, його креслення віддали на коригування киянину Володимиру Ніколаєву.

Старе земство

Вид першої будівлі земства, архітектор Федір Ниценко

Фото: фонди ПКМВК

Це обговорення переросло в публічну дискусію. Головне питання — що саме повинна відображувати будівля, яка створюється для органу місцевого самоврядування такого українського регіону як Полтавщина? Якими візуальними засобами можна репрезентувати історичну тяглість місцевої культури, при цьому не впадаючи в копіювання форм традиційної архітектури? Поки у пресі тривали суперечки, почалося втілення проєкту Ширшова з доопрацюванням Ніколаєва. Але й ігнорувати суспільну думку діячі земства вже не могли.

Проєкт Максимова

Проєкт Олександра Максимова, 1895 рік

Фото: журнал "Зодчий"

Проти стильових рішень, непритаманних регіону, виступила громадськість, зокрема музикант Гнат Хоткевич, художник Сергій Васильківський, правник Микола Дмітрієв, мистецтвознавець Опанас Сластьон. 1903 року оголосили конкурс на новий проєкт. Учасники мусили врахувати, що будівля вже зведена до рівня підвіконь першого поверху — себто планування не могло бути суттєво змінене. Перевагу надали пропозиції художника Івана Жолтовського. Але її розкритикував голова будівельної комісії Євген Саранчов. Тоді на розгляд спеціального комітету запропонували кілька варіантів рішень головного чола будинку: у стилі французького ренесансу — Олександр Ширшов і Валентин Ніколаєв, у стилі модерн — П. Віленський, у "північноросійському" — Павло Волков, у стилі "середньовічних флорентійських абатств" — Іван Жолтовський, у "південноруському" стилі — Василь Кричевський. Після трьох годин колотнечі переможцем оголосили останній проєкт. Опанас Сластьон писав про це рішення у листі до письменника Бориса Грінченка: "Се ми зробили велике культурне придбання — історичний крок, який буде видно на весь світ!".

Проєкт Ширшова

Проєкт Олександра Ширшова, 1901 рік

Фото: журнал "Зодчий"
зесмство

Проєктний фасад і план 2-го поверху земства Василя Кричевського

Фото: журнал "Зодчий"

Стиль, якому треба придумати назву

30-річний випускник Харківського залізнично-технічного училища Василь Кричевський вже мав значний багаж знань і практичних навичок. Свого часу він був помічником міського архітектора Альфреда Шпігеля, в бібліотеці якого ознайомився з роботами англійських мистецтвознавців. Особливо йому імпонував принцип Вільяма Морріса: учитись у мистецтві минулого, а не наслідувати його. Потім було 10 років праці в бюро Олексія Бекетова. 1902-го Кричевський долучився до підготовчої комісії XI Всеросійського археологічного з'їзду в Харкові. Для етнографічної виставки він збудував типову селянську хату Слобожанщини. 

Молодий архітектор поєднував надбання народної архітектури з популярним у той час стилем ар-нувоінші назви: сецесіон, юґендстиль, модерн. В імперських центрах митці шукали нову естетику в сучасних матеріалах: бетоні, металевих конструкціях, склі. Натомість в історичних регіонах, які плекали певні політичні амбіції, цей стиль перетворився на потужний інструмент утвердження національної самосвідомості. Проєктанти переосмислювали традиційні форми дахи, віконні та дверні прорізи, використовували характерні для своєї місцевості матеріали, прикрашали фасади орнаментальними композиціями. 

Ескіз Кричевського 1903 (фонди ПКМВК)

Проєкт Василя Кричевського, 1903 рік

Фото: фонди Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського

Такі прояви характерні для будівель того часу, що постали в Угорщині, Чехії, Польщі, Шотландії, Фінляндії. Виразником цього руху став і проєкт Полтавського земського дому, створений Кричевським. В журналах засідань губернського земства стиль, у якому вирішено будівлю, називають "південноруським", іноді "псевдо-мавританським". В тексті закладної дошки вказано: "Ми піонери українського стилю". Вже пізніше усталився термін "український архітектурний модерн". 

В Опішню по допомогу

Як вже було вказано, перший поверх будівлі був зведений наполовину. Кричевський зосередився на пластичному вирішенні фасадів і силуеті дахів. Так, високий дах повинен був нагадувати дах традиційних українських хат. Фасад архітектор вирішив повністю обличкувати керамічною плиткою. Очевидно, при цьому взорувався на роботи Отто Ваґнера у Відні. Полив’яні кахлі виготовив опішнянський гончар Іван Гладиревський. Також майстрів з Опішні залучили до створення полив’яної зелено-блакитної дахівки й кручених колон оздоблення вікон. Гербові композиції виконували у Миргородській художньо-промислові школі. Різьблення на дерев’яних деталях робив Прокіп Юхименко з Диканщини. Полотно для панно зали засідань виткали учениці Дігтярівської зразкової навчально-ткацької майстерні.

інтерєр

Інтер'єр вестибюлю. Світлина Йосипа Хмелевського, 1908 рік

Фото: фонди Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського
Зала земських зборів, фото Йосипа Хмелевського, 1908 рік (фонди ПКМВК)

Зала земських зборів, фото Йосипа Хмелевського, 1908 рік

Фото: фонди Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського

Багато орнаментів і кераміки є й в інтер’єрах приміщення. Кричевський особисто малював всі елементи оздоблення, до найдрібніших деталей. Він створив більше сотні ескізів. А от до оформлення парадної зали засідань довелося долучати інших майстрів — художників Сергія Васильківського і Миколу Самокиша. При створенні розписів вони надихалися етнографічною колекцією Природно-історичного музею, що діяв при губернському земстві. Залу прикрасили три монументальні панно, написані на полотні олійними фарбами: "Вибори полковника Пушкаря на площі Спаської церкви в Полтаві", "Голота і Татарин" та "Ромоданівський шлях". 

Дворовий ганок - вхід до музею. Світлина Йосипа Хмелевського, 1908 (фонди ПКМВК)

Дворовий ганок — вхід до музею. Світлина Йосипа Хмелевського, 1908

Фото: фонди Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського

Для будівництва використали прогресивні конструкції: залізобетонні кронштейни, металеві балки й ферми, покрівельне скло. 14 жовтня 1908 року — на свято Покрови — споруду освятили. 

Поява цього будинку вразила тодішнє українське суспільство: "Дім як грім!" — висловився про нього Сергій Васильківський. Полеміка під час проєктування змусила фахових учених зайнятись ґрунтовними дослідженнями національної архітектури. В 1920-х будівлю повністю віддали під музей. 1943-го споруда пережила нищівну пожежу, відбудова зайняла 20 років. Реставрація інтер’єрних розписів і даху триває дотепер. 

Вид на будівлю земства. Світлина Йосипа Хмелевського, 1908 (фонди ПКМВК)

Вид на будівлю земства. Світлина Йосипа Хмелевського, 1908 рік

Фото: фонди Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського

Схожі матеріали

600.jpg

Подільський близнюк люксембурзької “Шарлотти”

Катерина

Прощавай, Катерино!

сео крим

Взаємний кредит у Таврійській губернії

універ сео

Університет у Чернівцях. Історія однієї споруди

006_30843555_Фотоотпечаток- Одноэтажный дом_1

Одяг та побут кримських татар 1920-х років

005_29788698_Фотоотпечаток- Дом_1_4161-7

Єврейські квартали подільських містечок у 1920-х роках

Pyatnitska-tserkva-m.-CHernigiv-6

Церква Параскеви П’ятниці у Чернігові

сео

Перефарбована історія львівських вулиць

сео руїни

Книга як свідок обвинувачення. Галина Пагутяк