"Ваше авто створив нацист". Огляд книжки "Нацисти — мільярдери" Давида де Йонга

Кн_колаж_1200x630-–-кн1

00:22, 4 квітня 2024

Go to next

Найвидатніші німецькі промисловці ХХ століття підлаштовувалися під політичні обставини і служили нацистському режиму. Та служба приносила їм шалену вигоду. Вони відбирали заводи й фабрики, які належали євреям, а поляків, українців і чехів використовували, як рабську робочу силу. За роки правління Гітлера вони збільшили свої статки до неймовірних масштабів. Сьогодні їхні внуки є найбагатшими людьми Німеччини й уникають визнання злочинів своїх дідів. А також — фінансують ультраправі політичні рухи. Це книжка про те, що справедливості не існує.

Володимир Молодій.jpg

Володимир Молодій

журналіст

Книжка вийшла друком у 2022 році у США та Великобританії у видавництві HarperCollins. А вже через рік стараннями видавництва "Лабораторія" стала доступною і українською мовою. У книжці йдеться про засновників, творців чи власників Porsche і Volkswagen, Allianz, Siemens, Dr. Oetker та інших. Всі вони мають нацистські коріння або співпрацювали з нацистами.

"Двадцять шостого травня 1938 року Гітлер стояв на трибуні посеред вирубаної лісової галявини, ховаючись під кашкетом від палючого сонця, і гарчав до 50-тисячного натовпу: "Я ненавиджу слово "неможливо!". Він збирався закласти наріжний камінь у фундамент заводу Volkswagen".

Гортаючи сторінки "Нацистів — мальярдерів" неможливо не дивуватися об’єму виконаної праці і масштабів дослідження. Автор книжки — нідерландський журналіст, який спеціалізується на економічній та фінансовій тематиці. Впродовж кількох років він досліджував приховані багатства мільярдерів і родинних компаній для репортажів у Bloomberg. Врешті, інформації в нього назбиралося на цілу книгу.

"Після тринадцяти місяців ув’язнення гестапо відпустило Людвіґа фон Ротшильда, попередньо змусивши його оформити продаж сімейного банку й особистого майна. Згодом фон Фінк стверджував, що скористався особистими зв’язками з Ґерінґом, щоб добитися звільнення Ротшильда. Насправді ж це два рідні брати Ротшильда заплатили близько 21 мільйона доларів за його звільнення. Це досі найбільший викуп у сучасній історії, загальна вартість якого нині становить близько 385 мільйонів доларів США".

Здавалося б логічним те, що після завершення Другої світової війни всі стовпи економічної основи Гітлера отримають заслужену кару. Однак зі розгортанням Холодної війни на початку 1947 року пріоритети адміністрації Трумена почали зміщуватися від покарання Німеччини до сприяння її економічному відновленню. Зруйнованій війною Європі потрібен був міцний економічний хребет, а німецькі промисловці, як ніхто, пасували для його хребців. США хотіли мати захист проти комуністичної експансії в Європі, а Західна Німеччина з потенціалом розвинути найбільшу європейську економіку могла стримати Радянський Союз та допомогти решті континенту.

"У народі такий документ прозвали "персільшайн" (нім. Persilschein) — "квиток Persil" — на честь відомого німецького прального порошку. Глузливий термін для будь-якої заяви, що мала на меті змити пляму співпраці та симпатій до нацистів. Найціннішим видом персільшайна вважався той, що написала особа, яка мала єврейське коріння або стосунок до євреїв".

"Нацисти — мільярдери" — дебютна книжка де Йонга. Та написана вона абсолютно добре. Жива мова і легкий виклад роблять її цілком читабельною в будь-яких умовах. Не впевнений, що це варто вважати мінусом, але де Йонг робить те, що й більшість авторів, які пишуть про нацистів – не приховує своєї зневаги і відрази, наприклад, вживаючи такі слова, як "посіпака". Нацисти, звичайно, заслуговували на такі епітети, але читати їх у такій книжці мені було дещо дивно. В усьому іншому книжку можна визнати зразком свого жанру. Не дарма на сьогодні вона перекладена вже на більш ніж двадцять мов світу.

"Задля використання рабсили між підконтрольними СС концтаборами та німецькими компаніями вибудувалися ланцюжки співпраці: Аушвіц — із IG Farben, Дахау — з BMW, Заксенгаузен — із Daimler-Benz, Равенсбрюк — із Siemens, а також Ноєнгамме — з Ґюнтеровою AFA, Volkswagen Фердинанда Порше та компанією Dr. Oetker".

"Нацисти — мільярдери" Давида де Йонга — це історія про те, що ті, хто цинічно наживалися на найстрашніших злочинах залишилися непокараними. Для українців це добра книжка ще й через те, що може ілюструвати майбутнє. Ймовірно, коли Україна виграє війну, далеко не всі росіяни будуть покарані.

Книжку "Нацисти — мільярдери" Давида де Йонга можна придбати тут.

Схожі матеріали

Громенко_сео-1200х630

Короткий курс "Історії України" в Росії

солід сео

Таємний суп. Уривок з книжки Юрія Скіри "Солід. Взуттєва фабрика життя"

1200_C6PW8K8.2e16d0ba.fill-1200x630

"Козацький Марс". Уривок з книжки Олексія Сокирка про державу та військо Козацького Гетьманату

600

"Хочу, аби українці глибше розуміли своїх великих митців", — письменник Степан Процюк

1.Кавер_книги_1200х600_.jpg

“Кафе Європа”, “Збагнути Росію”: 10 історичних книжок 2020 року, які варто прочитати

Куромія 600х400.jpg

"Необачно трактувати Донбас як регіон, який є ворожим до цінностей Революції Гідності”, – Гіроакі Куромія

Bez nazwy-1.jpg

"Спорт НЕ поза політикою". Огляд книги "Спорт у тіні імперій" Збіґнєва Рокіти

Кн_колаж_1200x630 – кн2

"Дискримінація і нерівність" проти дискримінації та нерівності. Огляд книжки Томаса Совелла

600.jpg

"Творчість – це наше право від народження". Огляд книги "Кімната снів" Девіда Лінча