Лапшин

p. перша згадка

П-т:

В-во:

1939 - 1941

Перші совіти

1 вересня 1939 р. розпочалася Друга світова війна. Згідно з положеннями таємного протоколу про розподіл сфер впливу між Німеччиною та СРСР, який додавався до пакту Молотова-Ріббентропа (23 серпня 1939 р.), Червона армія 17 вересня 1939 р. перейшла Збруч й невдовзі окупувала західноукраїнські землі. Українське суспільство Галичини жваво прореагувало на ці події, позаяк бачило в діях більшовиків шлях до звільнення від польського режиму. 22 жовтня 1939 р. відбулися вибори до Народних зборів Західної України, на засіданні яких у Львові 26–28 жовтня 1939 р. проголошено возз’єднання Західної України з УРСР. Попри створення ілюзії легітимності та добровільного підписання цього акту, подальші дії окупаційної влади супроводжувалися примусом та терором.

 • Марія і Михайло Синишин про прихід "перших совітів"

 • “А тоди вже прийшли рускі в трийціть дев’ятому. Ту в Лапшині їх стрічали з квітами. Потім вивозили тих, шо на хуторі жили поляків. То їх вивозили в сороковому. І знов попри нашу хату їхали кіньми. Їх на Сибір вивезли. Потім вивозили українців”.

  Марія Синишин, 1934 р. н., Михайло Синишин, 1928 р. н.

 • Зліва направо сидять: Ганна, Степан та Текля Бідула, с. Лапшин Бежанського п-ту Тернопільського в-ва, 1930-ті–1940-і рр.
  Зліва направо сидять: Ганна, Степан та Текля Бідула, с. Лапшин, кін. 1930-х –поч. 1940-х рр.
  Світлина з особистого архіву Стефанії Желінської, с. Лапшин Бережанського р-ну Тернопільської обл.
 •  

   

  Утвердження радянської репресивної моделі супроводжувалося жорстоким терором, розкуркуленням, примусовою колективізацією, негативним ставленням до церкви та забороною українських політичних та культурно-просвітницьких організацій. Як наслідок, проти радянського режиму зароджується рух Опору, який, головно, репрезентувала Організація українських націоналістів. До осередку ОУН в Лапшині за «перших совітів» належали Степан Бідула, Текля Бідула, Степанія Бідула, Марія Ярема та ін.

 • Осередок ОУН в Лапшині. Зліва направо у верхньому ряді стоять: Омелян Дулеба, Антін Кавара, Ілько Кузів (керівник осередку), Микола Матус, Іван Возняк. В першому ряді зліва направо: стоїть Анастасія Возняк, сидять Текля Бідула, Анастасія Морозовська, Анастасія Кіналь, стоїть Стефанія Дулеба, кін. 1930-х рр.<br /> Світлина з особистого архіву Стефанії Желінської, с. Лапшин Бережанського р-ну Тернопільської обл.
  Осередок ОУН в Лапшині. Зліва направо у верхньому ряді стоять: Омелян Дулеба, Антін Кавара, Ілько Кузів (керівник осередку), Микола Матус, Іван Возняк. В першому ряді зліва направо: стоїть Анастасія Возняк, сидять Текля Бідула, Анастасія Морозовська, Анастасія Кіналь, стоїть Стефанія Дулеба, кін. 1930-х рр.
  Світлина з особистого архіву Стефанії Желінської, с. Лапшин Бережанського р-ну Тернопільської обл.
 •  

  Методом боротьби проти національно свідомих людей стали арешти та виселення на Сибір. Разом із сім’ями заарештовували, винищували або депортували діячів українських партій, багатьох представників української інтелігенції, греко-католицького духовенства, польських осадників, лісників та й зрештою всіх, хто виявляв найменше невдоволення новим режимом, серед них були і члени націоналістичного підпілля. Практично в усіх містах та містечках, Галичини були вʼязниці, в яких утримували національно-активних представників  суспільства. У Лапшині в цей час було заарештовано близько 20 людей, 12 з яких загинули у тюрмах.

 • Степан Ярема, м. Бережани Тернопільського в-ва, 1930-ті рр.
  Степан Ярема, м. Бережани Тернопільського в-ва, 1930-ті рр. Розстріляний НКВС у тюрмі №2 м. Львова.
  Світлина з особистого архіву Анастасії Яреми, с. Лапшин Бережанського р-ну Тернопільської обл.

   

   

   

 • Крайня справа стоїть Анастасія Ярема, с. Лапшин Бережанського п-ту Тернопільського в-ва, 1939 р.
  Крайня справа стоїть Анастасія Ярема, с. Лапшин Бережанського р-ну Тернопільської обл., 1939 р.
  Світлина з особистого архіву Анастасії Яреми
 • Марія Герасимів, 1934 р. н., про закатованих в'язнів Бережанської тюрми

 • Ганна Антонівна Борик у весільному вбранні, с. Лапшин Бережанського п-ту Тернопільського в-ва, 1939 р.
  Ганна Борик у весільному вбранні, с. Лапшин Бережанського р-ну Тернопільської обл, 1939 р.
  Світлина з особистого архіву Надії Бідули.
Сортування за часом
Друга світова
війна
1939
Національно-визвольна
боротьба
1942